n w    w w w w

Zamieszczony przez Małgorzata Piwońska   
czwartek, 08 sierpnia 2013 08:26

Ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego ozonu w województwie łódzkim

Szanowni Państwo, 

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi, zgodnie informacją przekazaną w dniu 7 sierpnia 2013 r. przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi informuje, że na obszarze województwa łódzkiego stwierdzono w dniu 7 sierpnia 2013 r. przekroczenie poziomu informowania o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego ozonu w województwie łódzkim (PI=180 μg/m3)

Przekroczenie zanotowano na stanowisku pomiarowym w Parzniewicach (gm. Wola Krzysztoporska, pow. piotrkowski) o godz. 14:00-15:00

Wartość zanotowana na stanowisku pomiarowym: 14:00 – 187,4 μg/m3, 15:00 – 182,2 μg/m3

Obszar na którym wystąpiło ryzyko przekroczenia: Południowa część obszaru województwa łódzkiego (powiaty: piotrkowski, bełchatowski, pajęczański, wieluński, sieradzki, łaski)

Liczba mieszkańców obszaru na którym wystąpiło ryzyko przekroczenia: 507 tys.

W związku z występowaniem słonecznej pogody z umiarkowaną prędkością wiatru  przy uwzględnieniu prognoz meteorologicznych oraz prognoz zanieczyszczenia powierza na najbliższe dni należy stwierdzić, iż przekroczenie wartości poziomu informowania o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego stężenia ozonu w ciągu najbliższych 24 godzin nie jest wykluczone.

Ozon występujący w stratosferze stanowi osłonę dla Ziemi i jej mieszkańców przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, natomiast jego obecność przy powierzchni ziemi ma negatywny wpływ na ludzkie zdrowie i roślinność. Pierwszymi objawami podrażnienia ozonem są chwilowe zaburzenia funkcji oddechowych, takie jak kaszel, płytki oddech, drapanie w gardle, senność oraz bóle głowy. Na wymienione dolegliwości najbardziej narażone są osoby poddane zwiększonemu wysiłkowi fizycznemu, zwłaszcza w porze letniej, gdy stężenia ozonu są najwyższe. Długotrwała ekspozycja na to zanieczyszczenie może powodować podrażnienia górnego odcinka dróg oddechowych i napady duszności, bóle w klatce piersiowej, podrażnienia i swędzenie oczu, podrażnienia śluzówki oraz może przyczynić się do rozwoju chorób dróg oddechowych (nosa, gardła i płuc). Przy ekstremalnych stężeniach ozon może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, przyspieszenia tętna i obrzęku płuc. Do osób najbardziej wrażliwych na zanieczyszczenia powietrza należą osoby starsze, chore na astmę, dzieci oraz osoby pracujące na zewnątrz budynków.

W celu zmniejszenia narażenia na wysokie stężenia ozonu w powietrzu zaleca się unikanie przebywania na otwartej przestrzeni połączonego ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym przez najbardziej narażone grupy ludności.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, pod adresem: http://www.wios.lodz.pl  oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska http://powietrze.gios.gov.pl/gios/site/mainPage