n w    w w w w

Pielęgnujemy Bożonarodzeniowe tradycje Drukuj Email

wigilia2 Nadchodzą święta. Czas porządków, wzmożonych zakupów oraz szaleństw kulinarnych. Dla młodej gospodyni przygotowanie na Wigilijny stół dwunastu potraw może okazać się nie lada wyzwaniem. A i starsze Panie zadają sobie pytania Co w tym roku przygotuję na Wigilię? Tradycyjne dania, które goszczą co roku? A może zaskoczę moich bliskich zupełnie czymś innym, czymś czego nie znają, a co podawane było na Wigilię przez nasze babki?.
Panie, które chciały poszerzyć swój warsztat kulinarny miały taką możliwość uczestnicząc 14 grudnia w Festiwalu Tradycji Bożonarodzeniowej w Sławnie.

Organizatorami Festiwalu był powiat opoczyński i gmina Sławno. W pokazie stołów wigilijnych uczestniczyło 13 gmin. Gminę Budziszewice reprezentowały Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Kreatywnych SZYK z Budziszewic. O tym, iż Panie są wyśmienitymi kucharkami zdążyliśmy się już wszyscy przekonać. Mimo, iż działają od niedawna kilkakrotnie udowodniły nam, że w konkursach, w których głównym kryterium oceny jest smak i estetyka nie mają sobie równych.

Na stole wigilijnym w Sławnie Panie zaprezentowały 12 potraw Bożonarodzeniowych. Nie zabrakło pierogów, ryb przyrządzonych wg różnych sposobów, czerwonego barszczu z uszkami, grzybków ( czyżby Panie same zbierały?).

Panie opowiadały o tradycjach Bożonarodzeniowych, potrawach podawanych na Wigilię- bo czy każdy wie jak smakuje szuba czy makiełki, a ciekawskim udzielały instrukcji ich przyrządzania oraz zdradzały tajniki wyśmienitego smaku.
m.p.

st_wigilijnywigilia_3