n w    w w w w

Email

Spotkania opłatkowe

2009_wigilia_5Przedświąteczne spotkania opłatkowe stały się w naszej gminie tradycją. Co roku Panie z Kół Gospodyń Wiejskich zapraszają dzieci i seniorów, którzy samotnie spędzają święta Bożego Narodzenia, do wspólnego przeżywania tego niepowtarzalnego czasu. Ostatni weekend poprzedzający Wigilię upłynął w świątecznym nastroju, bowiem zorganizowane w Budziszewicach, Mierznie, Rękawcu i Węgrzynowicach uroczystości poruszyły niejedno serce i wywołały niejedną łzę wzruszenia.
W bożonarodzeniowy nastrój wprowadził zaproszonych gości występ teatralno – muzyczny. Bogaty program artystyczny przygotowany przez dzieci i młodzież inscenizował życie świętej rodziny w dniu 24 grudnia. Zarówno najmłodsi aktorzy, jak i ci starsi z wielkim zaangażowaniem i przejęciem odgrywali swoje role. Na ich twarzach było widać, że grają nie tylko ciałem, ale przede wszystkim sercem. Starszaki przebrane w białe kostiumy z doszytymi skrzydłami wyglądały jak prawdziwe aniołki, dziecięcy śpiew chórzystów wprowadzał widzów w zadumę, natomiast dojrzałość aktorska młodzieży dawała naszej wyobraźni nieograniczone możliwości przeżywania tego historycznego wydarzenia, które miało miejsce tysiące lat temu.

Rkawiec_42009_wigilia_1

2009_wigilia_2Po skończonym występie oraz licznych konkursach, goście przeszli do sali jadalnej, gdzie już w kameralnej atmosferze złożono im serdeczne życzenia. Jako pierwszy, głos zabrał proboszcz parafii ks. St. Kołodziejski, który wygłosił Słowo Boże, napełniając serca ludzi wiarą i nadzieją. Następnie życzył zgromadzonym wszystkiego najlepszego, dużo miłości, opieki bożej i wstawiennictwa Maryi.
W dalszej części spotkania poproszono o głos Wójta Mariana Holaka, który życzył zebranym zdrowia, pogody ducha, radości i życzliwości ze strony najbliższych.2009_wigilia_42009_wigilia_3

Rkawiec_2Rkawiec_3

Najważniejszą częścią spotkania i zarazem najbardziej przejmującą było podzielenie się opłatkiem – symbolem zgody, pojednania i przebaczenia, który stanowi znak przyjaźni i miłości. Wszyscy zaproszeni goście mogli przełamać symboliczny chleb i złożyć znajomym życzenia. Drżące głosy, słowa wzruszenia przepełniały salę i mieszały się z dźwiękami kolęd, które były tłem akustycznym.
Ważnym momentem było także przybycie Mikołaja. Niewysoki, krępy starzec z długą siwą brodą i dużym workiem z prezentami pojawił się nagle w drzwiach. Najmłodsze pociechy schowały się w ramionach rodziców, natomiast starsi, nieco odważniejsi i świadomi, że pojawienie się Mikołaja oznacza otrzymanie prezentu podeszli do wesołego staruszka. Dorośli natomiast szepcząc próbowali zgadnąć kto tak dobrze odgrywa niełatwą rolę. Dzieci prezentowały przed Mikołajem swoje umiejętności wokalne oraz recytatorskie po czym ze słodyczami i uśmiechem od ucha do ucha wracały do rodziców.

2009_wigilia_62009_wigilia_8


Podczas tego wyjątkowego spotkania wszyscy mogli spróbować pysznych tradycyjnych potraw przygotowanych własnoręcznie przez Panie z KGW: barszcz pieczarkowy z makaronem, karp w cieście, pierogi, uszka w czerwonym barszczu, smażone grzybki w cieście, zupa owocowa z makaronem. Swoim wyglądem i zapachem zachęcały również sałatki i przystawki. Przy wigilijnym stole nie było miejsca na problemy i smutki dnia codziennego, rozpromienieni seniorzy rozmawiali o tych miłych chwilach życia a także o nadziejach związanych z nadchodzącym Nowym Rokiem.

Rkawiec_5
Już po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że uroczystości opłatkowe to idealna okazja do spotkań. Jest to moment długo wyczekiwany przez ludzi, którzy mając otwarte serca, mogą poczuć świąteczny nastrój serdeczności i radości. Przy świątecznym stole nie zabrakło ciepła i rodzinnego nastroju.
Oby takich chwil nigdy nam nie zabrakło, chwil w których żaden człowiek nie będzie czuł się opuszczony i samotny.