n w    w w w w

Zamieszczony przez Małgorzata Piwońska   
środa, 26 lipca 2023 10:29

KARTA RATOWNICZA W POJEŹDZIE

karta pojazdu

Czym jest Karta Ratownicza?

Karta Ratownicza to zestandaryzowana informacja, na karcie w formacie A4 przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.

Karta za osłoną przeciwsłoneczną

Karta Ratownicza jest pozornie zwykłą kartką papieru wożoną w samochodzie za osłoną przeciwsłoneczną, ale pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej nawet o 30 procent. I uratować życie poszkodowanym.

Nalepka na szybie

Służba ratownicza musi wiedzieć, że w samochodzie znajduje się Karta Ratownicza. Temu służy umieszczenie na samochodzie specjalnej nalepki. Nalepkę informacyjną należy przykleić od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby przedniej (od strony kierowcy).

Zadbaj o Kartę Ratowniczą w Twoim samochodzie. Co roku na polskich drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych spowodowanych wypadkami drogowymi, w których niekiedy aby uratować życie pasażerów liczy się każda sekunda. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to zawsze wyzwanie dla grupy ratowniczej. Na drogach jeździ setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany.

Więcej na temat kart ratowniczych /informcji, gdzie znajdziesz dokumenty zawierające opisy sytemów, komponentów i urządzeń instalowanych w pojazdach/ znajdziesz pod adresem: https://www.gov.pl/web/kgpsp/karty-ratownicze-rt

Żródło: www.gov.pl