n w    w w w w

Drukuj Email
Powiatowych konkursów ciąg dalszy

rzeczyca_2Sobotni wieczór upłynął w Rzeczycy pod znakiem darcia pierza. W Sali OSP zgromadził się cały Powiat. Nie zabrakło również reprezentacji Gminy Budziszewice. Po Paniach z Mierzna, które w Rzeczycy były trzykrotnie i Paniach z Węgrzynowic, które darły pierza w ubiegłym roku, przyszła kolej na Gospodynie z Rękawca. Do Rzeczycy pojechały Zofia Idzikowska, Magdalena Stasiołek i Barbara Stępniarek.
Przy akompaniamencie zespołów folklorystycznych wieczór upłynął w bardzo miłej atmosferze.
I tak jak niegdyś darcie pierza było cenną chwilą w życiu wiosek, wspólna praca bowiem zbliżała ludzi, tak i teraz było wspaniałą okazją do integracji całego powiatu.
Trzyosobowe, żeńskie reprezentacje poszczególnych gmin, w towarzystwie trzech Panów -„Pierzastych kogucików" przez blisko dwie godziny zdarły, czy jak ktoś woli, zeskubały 1,7 kg pierza.
I choć darcie, pierza oczywiście, nie należy do zajęć zbyt lekkich nikt nie narzekał. Skubano bowiem na poduszkę dla niemowlaka, który pierwszy urodzi się w Gminie Gospodarzy po Nowym Roku. I oby była to wreszcie dziewczynka, bo ostatnimi laty jako pierwsi w roku przychodzili na świat chłopcy...
Nasze Panie ze skubaniem poradziły sobie wyśmienicie, jakby darły pierza co wieczór. Przywiozły z Rzeczycy pierwszą nagrodę.
IX Powiatowa Pierzawka zakończyła się oczywiście gospodarskim poczęstunkiem, niegdyś zwanym „wyskubkiem". Gospodyni, która nie urządziłaby „wyskubka" nie miała co liczyć na sąsiedzką pomoc na drugi rok.
A tak , do zobaczenia w Rzeczycy w listopadzie 2010 roku, na X jubileuszowym Konkursie Darcia Pierza.
mw

rzeczyca_1rzeczyca_3