n w    w w w w

Gminne uroczystości dożynkowe PDF Drukuj Email
Zamieszczony przez Małgorzata Piwońska   
wtorek, 07 września 2010 09:11
GMINNE UROCZYSTOŚCI DOŻYNKOWE

doynki_129 sierpnia b. r. w Gminie Budziszewice odbyły się dożynki parafialne. Ten uroczysty dzień rozpoczął się mszą świętą celebrowaną przez ks. proboszcza Stanisława Kołodziejskiego, który poświęcił wieńce i chleby wypieczone z tegorocznego ziarna.
Po mszy dożynkowej nastąpiło uroczyste otwarcie pawilonu usługowo - handlowego, przed którym stanęli goście i mieszkańcy gminy w asyście orkiestry strażackiej z Lubochni. Ks. proboszcz odmówił modlitwę, po czym poświęcił budynek. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali poproszeni goście oraz Wójt Gminy Marian Holak.
Następnie korowód dożynkowy z wieńcami wyplecionymi przez Panie z  okolicznych wiosek, przemaszerował na plac uroczystości położony przy Urzędzie Gminy, gdzie oficjalnie rozpoczęło dożynki.

doynki_2doynki_3

doynki_4doynki_5

doynki_6dozynki_7

Prowadzenie uroczystości przypadło Monice Skorzyckiej i Martynie Koziarskiej, które umiejętnie wprowadziły obecnych w ludowy klimat. Prowadzące przywitały wszystkich zgromadzonych, po czym poprosiły o głos Wójta Mariana Holaka. Gospodarz gminy serdecznie powitał przybyłych gości, wśród których byli: Poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Wojciechowski, Poseł na Sejm Dariusz Seliga, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Artur Bagieński, Starosta Powiatu Tomaszowskiego Piotr Kagankiewicz, Dyrektor Regionalny Agencji Ochrony Środowiska Kazimierz Perek, KR PPWOW Krystyna Fuerst, Dorota Kowalczyk i Sławomir Janowski – starostowie tegorocznych dożynek, Prezesi oraz Zarząd PBS w Tomaszowie Maz., Prezesi OSP, Dyrekcja placówek oświatowych oraz pracowników Urzędu Gminy, radnych, sołtysów, rolników i wszystkich mieszkańców.

doynki_8doynki_9

Następnie pokrótce przedstawił zrealizowane przedsięwzięcia. Niewielkie płody zebrali nasi rolnicy w tym roku, natomiast duże plony uzbierała cała Gmina Budziszewice, bo urodzaj na inwestycje, przerósł oczekiwania nie jednego mieszkańca. Dożynki to dobry moment na podsumowanie przeprowadzonych inwestycji, tym bardziej, że są to dokonania imponujące jak na tak małą gminę, jaką jest nasza. Lista zrealizowanych przedsięwzięć jest długa a jako pierwsze są inwestycje przeprowadzone najwcześniej, dlatego wymieniając, należy zacząć od miasteczka ruchu drogowego a w dalszej kolejności są: kompleks sportowo - rekreacyjny w Mierznie, nowo wyremontowana szkoła w Rękawcu, odnowiony i zmodernizowany Ośrodek Zdrowia, zakupiona działka znajdująca się przy Urzędzie Gminy, wykupiona działka od OSP, blisko 7 km poprawionych dróg, wyremontowany w Węgrzynowicach budynek po szkole, niedawno oddana do użytku świetlica w Budziszewicach, przydomowe oczyszczalnie ścieków, wybudowanie oczyszczalni ścieków, modernizacja pawilonu usługowo - handlowego, boisko wielofunkcyjne przy ZS w Budziszewicach, które już wkrótce zostanie oddane do użytku, chodnik w Węgrzynowicach i działki pod budownictwo jednorodzinne. Łączny koszt przeprowadzonych inwestycji to blisko 8 mln. zł. Warto również wspomnieć, iż Gmina Budziszewice zajmuje 3 miejsce w Polsce pod względem ilości zrealizowanych przedsięwzięć. Te wszystkie dokonane inwestycje jak i te planowane mają przyczynić się do powstania w Budziszewicach wiejskiej namiastki ul. Piotrkowskiej, której miejscem głównym byłoby centrum, w którym stanąłby budziszewski ryneczek, lokalna władza chce również gminie przywrócić herb.
Dalsza wypowiedź Wójta Mariana Holaka dotyczyła rozwijającego się życia społeczno-kulturalnego naszej gminy: Udało nam się również zaktywizować lokalne społeczeństwo, nasza aktywność dostrzegana jest na zewnątrz, gmina została bowiem wyróżniona przez Zespół Zarządzający PPWOW, odwiedzają nas także goście z innych gmin. Dużo pracy jest już za nami, ale jeszcze więcej jest przed nami. Musimy zrobić wszystko, by za 10 czy 20 lat móc powiedzieć: zmieniliśmy Budziszewice i dobrze wykorzystaliśmy ten czas. Jednak najważniejsze jest żebyśmy czuli się jedną rodziną.
Następnie na scenę weszli starostowie dożynek: Dorota Kowalczyk i Sławomir Janowski, którzy wręczyli Wójtowi Gminy chleb upieczony z tegorocznych plonów oraz dzban miodu.
W dalszej części głos zabrali przybyli goście, dziękując rolnikom za ciężką pracę, dzięki której codziennie na nasze stoły trafia polski chleb. Na koniec życzyli, aby nigdy nikomu nie zabrakło chleba.

doynki_10doynki_11

Urozmaiceniem dożynkowego programu były występy pań z Mierzna, Rękawca i Nowego Rękawca, które w formie ludowych żarcików, humorystycznie śpiewały o lokalnej władzy a także o mieszkańcach gminy. Panie z KGW nie tylko wprowadziły wszystkich obecnych w radosny nastrój, ale również przygotowały smaczne potrawy, których różnorodność, zapach i forma podania przyciągały wszystkich głodnych. Przygotowanie tak dużej ilości posiłków, w tak krótkim czasie wymagało z pewnością niemałego wysiłku, jednak radosne zachowania pań i uśmiechnięte twarze nie zdradzały najmniejszych oznak zmęczenia.
Kolejnym punktem uroczystości było poświęcenie i otwarcie oczyszczalni ścieków. Był to dobry moment, aby wszyscy zgromadzeni mogli obejrzeć z bliska największą inwestycję w historii gminy, która od lipca przyjmuje już ścieki.

doynki_12dozynki_20

doynki_14doynki_15

Po części oficjalnej wszyscy goście i mieszkańcy gminy mogli rozpocząć świętowanie dożynek. Największą atrakcją dla dzieci były karuzele w kształcie zwierząt, dla młodzieży natomiast była karuzela łańcuchowa. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dmuchane atrakcje oraz artystycznie wykonywane tatuaże. Spragnionym chwilowego orzeźwienia proponowano lody i zimne napoje. Mieszkańcy przy dźwiękach muzyki bawili się do późnych godzin wieczornych
Atmosfera była rzeczywiście gorąca i rozpaliła serce nie jednej osoby a ponieważ zbliżają się jesienne dni, to rozżarzone serca bardzo się przydadzą.

doynki_17doynki_16

doynki_50doynki_51

dozynki_52dozynki_55
Poprawiony: wtorek, 07 września 2010 12:09