n w    w w w w

Email

I miejsce dla ,,Mierznianek"

zdjcie_4W wieczór andrzejkowy, 30 listopada br., reprezentacja naszej gminy wzięła udział w XII Powiatowym Konkursie Darcia Pierza w Rzeczycy.
Celem tego konkursu, jak i zresztą wszystkich konkursów odbywających się w powiecie, jest kultywowanie tradycji ludowych, dbanie o zachowanie zwyczajów naszych przodków oraz integrowanie mieszkańców naszego regionu.
Dzisiaj już bowiem mało kto wie, że dawniej na wsi, najlepszym lekarstwem na nudę w długie zimowe wieczory była właśnie pierzawka. Spotkanie mieszkańców z powodzeniem zastępowało radio, telewizję, komputer i inne współczesne rozrywki. Efektem był puch na pierzyny i poduchy dla panien na wydaniu.
W tegorocznym konkursie brały udział trzyosobowe reprezentacje wszystkich gmin powiatu tomaszowskiego oraz jedna reprezentacja z powiatu opoczyńskiego.
Naszą gminę reprezentowało Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich „Mierznianki".
 

zdjcie_3Do Konkursu przystąpiły Panie Urszula Kowalska,  Mariola Cieślak i Janina Smoleń.
Nad przebiegiem powiatowego darcia pierza czuwała Komisja Konkursowa powołana przez organizatorów. Oceniała ona przede wszystkim wagę zdartego pierza oraz jego jakość.
Nasze Panie biorąc pod uwagę fakt, że pióra darte będą na poduchę dla pierwszego urodzonego w 2013 roku mieszkańca Gminy Rzeczyca, założyły, że: „będą pierza dobrze drzeć, żeby dziecko ciepło mogło mieć".
I słowa dotrzymały.
Zajęły zaszczytne I miejsce.


A nie było to wcale takie proste. Bo wbrew pozorom darcie pierza nie jest zajęciem łatwym. Trzeba wykazać się sporym opanowaniem i cierpliwością.
Bo jak się te pierze drze? Przede wszystkim należy wygodnie usiąść i pamiętać o tym, żeby się nie kręcić, bo każdy ruch powoduje unoszenie się tego delikatnego surowca. O kichaniu oczywiście nie może być mowy. Potem w lewą rękę bierze się garstkę piór, wyjmuje po jednym i trzymając za czubek prawą ręką, odrywa się chorągiewki od osi. Zostają sypuły z małym pędzelkiem pióra. Im mniejsze tym lepiej, bo to odpad do wyrzucenia.
Tym bardziej gratulujemy Paniom ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich „Mierznianki".

Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem i wspólną zabawą. Wcześniej jednak uczestnicy Konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Starostę Powiatu Tomaszowskiego.
Składamy podziękowania Organizatorom za zaproszenie i gościnę. M.P.

zdjcie_1zdjcie_2