n w    w w w w

Od outsider'a do lidera – 10 lat gminy Budziszewice w UE        

skwerekW 2002/3 roku gdy kończył się rozdział środków przedakcesyjnych z UE gmina Budziszewice była jedną z dwóch gmin powiatu tomaszowskiego, która z tych środków nie skorzystała /dotyczyło to głównie programu Sapard/. Wykorzystanie tych środków stanowiło wówczas szansę na duży skok cywilizacyjny i mocne ,,podreperowanie” budżetu.

Wydawało się wówczas, że przy tak skromnym budżecie i niewielkiej obsadzie kadrowej Urzędu Gminy jesteśmy skazani na to, aby środki unijne były poza naszym zasięgiem.
Jak się okazało, nic bardziej mylnego – konsekwentna, czasami bardzo mozolna praca spowodowała, że w rankingach wykorzystania środków unijnych przesuwaliśmy się stopniowo do góry.       

W 2006/7 roku byliśmy w okolicach ok. 300 miejsca w Polsce, trzy lata później ok. 150, a na koniec roku 2012 na 70 miejscu w Polsce w rankingu ,,Rzeczpospolitej” wśród 100 gmin najlepiej wykorzystujących środki unijne w przeliczeniu na mieszkańca. To 70 miejsce w Polsce to jednocześnie 6 miejsce w województwie łódzkim, wśród gmin wiejskich /najwyższe w powiecie/.

miasteczko ruchu drogowegooczyszczalnia

MierznoWęgrzynowice

Przed nową perspektywą finansową 2014 – 2020 napawa nas to dużą nadzieją, ponieważ mamy doświadczenie, potencjał i praktycznie brak zadłużenia - ok. 8% budżetu – jedno z najniższych w województwie łódzkim.

Realizacja tych kilkudziesięciu projektów nie byłaby możliwa bez profesjonalnej kadry Urzędu Gminy i bardzo zgodnej współpracy i pomocy Rady Gminy Budziszewice.