n w    w w w w

Propozycja herbu i flagi Gminy Budziszewice PDF Drukuj Email
Zamieszczony przez Katarzyna Kik   
wtorek, 26 kwietnia 2016 10:27

Propozycja herbu i flagi Gminy Budziszewice

Mieszkańcy gminy Budziszewice,

Poniżej prezentowane są propozycje wizerunku herbu  oraz projekt flagi (projekty są przygotowane przez doktora historii Gerarda Kucharskiego, który zajmuje się opracowywaniem ww. dokumentów i nawiązuje do historii naszej gminy).

 herb 

flaga

 

Symbolika projektu herbu

Symbolika projektu herbu Gminy Budziszewice odnosi do tradycji założycieli i patronów ośrodka centralnego – Budziszewic i okolicznych wsi oraz do patronatu ośrodka władzy książęcej.

Widniejący w herbie gminy ceglany mur z blankowaną basztą i otwartą bramą to uszczerbione godło herbu szlacheckiego Grzymała rodziny Budziszewskich, którzy byli założycielami Budziszewic i gdzie znajdowało się ich gniazdo rodowe. Symbolika muru z basztą (basztami) i bramą jest bogata. Powszechnie symbolizuje siłę, moc, majętność, bogactwo, niezależność, zdobycie miasta, grodu. W heraldyce municypalnej oznacza prawa miejskie, samorządność, długą i bogatą historię, zacność ośrodka. Miejscowych książąt mazowieckich symbolizuje Orzeł Biały (mazowiecki) umieszczony w tarczy herbowej, wzorowany na historycznym herbie książąt mazowieckich z dynastii Piastów, w wersji używanej przez ponad 200 lat od momentu inkorporacji Mazowsza do Korony, aż do III rozbioru Polski. Umieszczone natomiast w tarczy herbowej czarne skrzydło symbolizuje rodzinę Kopaczów, założycieli miasta Budziszewice i jego dobrodziejów w XV w. Skrzydło symbolizuje wolność, obronę, bystrość, protekcję, rozwój, powodzenie.

Pióro ptasie jest bezpośrednim nawiązaniem do postaci Jana Chryzostoma Paska, jednego z najwybitniejszych polskich pamiętnikarzy doby baroku, który miał się urodzić i wychowywać oraz później wielokrotnie bywać na terenie Gminy Budziszewice we wsi Węgrzynowice, w dworze i majątku dzierżawionym przez długi czas przez swojego ojca. Pióro ptasie do pisania symbolizuje biegłość i bystrość intelektualną, uzdolnienia i osiągnięcia literackie, kulturalne.   

Oprócz godła istotnym elementem składowym herbu są barwy, zarówno godła, jak i pola tarczy, w którym jest ono umieszczone. Dla pola tarczy przyjęto jedną barwę – złotą (żółtą), mur z basztą jest barwy czerwonej, pola tarcz z herbami książąt i rodu Kopacz – barwy czerwonej, ich godła – Orzeł barwy srebrnej (białej) i złotej (żółtej) oraz skrzydło – barwy czarnej i złotej (żółtej). Ptasie pióro jest barwy czarnej.

Symbolika barw:

- złoto – symbolizuje cztery cnoty: wzniosłość, delikatność, otuchę, życzliwość, z ciał niebieskich – Słońce,
z żywiołów – ogień, z dni tygodnia – niedzielę; 

- srebro – symbolizuje pięć cnót: pokorę, czystość, uczciwość, niewinność, niepokalaność, z ciał niebieskich – Księżyc, z żywiołów – wodę, z dni tygodnia – poniedziałek;

- czerwień – symbolizuje dwie cnoty: odwagę i waleczność, z ciał niebieskich – Saturna, z żywiołów – ogień,
z dni tygodnia – sobotę;

- czerń – symbolizuje bogactwo, żałobę, usposobienie melancholijne, z ciał niebieskich – Marsa, z żywiołów – ziemię, z dni tygodnia – wtorek.

Symbolikę połączonych barw z herbu Gminy Budziszewice, czyli złoto, srebro, czerwień i czerń odczytywać możemy jako wolność, stałość, niezależność, dostojeństwo, szlachetność, odwagę, skromność.

(fragment Ekspertyzy historyczno-heraldycznej „Herb Gminy Budziszewice, dr G. Kucharski)

 

Ewentualne uwagi prosimy kierować pod adres mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 10 maja 2016 r.

Pragniemy jednocześnie zaznaczyć, iż odnośnie wyglądu herbu i flagi ostateczną decyzję podejmie Komisja Heraldyczna.

Poprawiony: wtorek, 29 listopada 2016 13:26