n w    w w w w

Email
Wernisaż malarstwa Adama Durczaka

obraz_2Smutna rzeczywistość dotyka człowieka na co dzień: w życiu, telewizji i Internecie. Sztuka powinna pomagać budować oazę, w której można się uspokoić i odpocząć, wskazywać drobne i piękne chwile, otwierać oczy na to, co niezauważone przechodzi obok nas. W tym celu w piątek 27 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej zorganizowano wernisaż malarstwa Adama Durczaka - członka Stowarzyszenia Amatorów Plastyków z Tomaszowa Mazowieckiego. Autor przedstawił cykl prac pod ogólnym tytułem „Piękno przypadku". Na wernisażu gościł Wójt Gminy Budziszewice  Marian Holak, Sekretarz Gminy Alina Jarecka, Dyrektor Zespołu Szkół  Bożena Jarecka, przedstawiciele SAP z Tomaszowa Mazowieckiego: Prezes Tadeusz Firuta, członkowie Blandyna Firuta, Maria Juda, Weronika Glaza-Kifner oraz mieszkańcy Gmin: Budziszewice i Koluszki. Po powitaniu przybyłych gości przez Kierownika biblioteki Joannę Wojtkiewicz, głos zabrał prezes SAP Tadeusz Firuta, który reprezentował przebywającego w szpitalu autora wystawy.
obraz_1Zwrócił uwagę na nową tematykę malarstwa którą jest abstrakcja wykonana w technice własnej autora. Spoglądając na obrazy Adama Durczaka, można wyczuć radość którą, artysta odczuwał podczas tworzenia. Dzieła nie mają z góry określonej kompozycji. Jasna żółć i nasycona czerwień wydają się unosić nad powierzchnią płótna, a pociągnięcia czerni umacniają całą kompozycję. Część płótna jest delikatnie pokryta farbą, podczas gdy w innych miejscach malarz użył jej więcej. Te obrazy są czasem pełne spokoju, innym razem nasycone burzą barw. Dzieła oferują wgląd w sposób indywidualnego myślenia każdego odbiorcy. Wszystkie prace, które znajdują się na wystawie powstały w 2009 roku.

w_22w_33

Na wernisażu gościnnie wystąpiły dzieci z klasy IV Szkoły Podstawowej w Budziszewicach, które pod kierunkiem wychowawczyni Anny Stemplewskiej zaprezentowały program artystyczny „Jesienna lokomotywa i inne wiersze Juliana Tuwima" Uczestnicy spotkania chętnie przypomnieli sobie dziecięcą poezję i nawet recytowali wraz z małymi aktorami „Słonia Trąbalskiego", „Abecadło", Rzepkę". Atrakcją wieczoru był koncert uczennic klasy III Gimnazjum Patrycji Deredas i Aleksandry Kowalczyk, które pięknie zaśpiewały utwory Anny Jantar i Katarzyny Groniec. Doskonałą słyszalność zapewnił sprzęt nagłaśniający obsługiwany przez ucznia klasy III Gimnazjum Piotra Ryszkę. Po występie wokalnym swoich starszych koleżanek, dziewczynki ze wspomnianej już klasy IV Ola Mela, Ola Milewska, Honorata Kotynia, Dominika Poborczyk Paula Pyjecka, i Natalia Szcześniak w powiewnych strojach przy dźwiękach muzyki wykonały współczesny taniec.


w_13w_14

Występy dzieci nagrodzone zostały przez publiczność brawami, po czym wszyscy zostali zaproszeni do oglądania wystawy przy słodkim poczęstunku. To było wspaniałe spotkanie osób dorosłych i dzieci pragnących aktywnie uczestniczyć w lokalnej kulturze przy ciekawym interesującym malarstwie.


w_1w_2w_5w_3w_6w_8w_9w_10w_12w_7w_15w_16w_17w_19