n w    w w w w

PasekBook, czyli przygoda i zabawa w bibliotece

DSCN0378Projekt PasekBook jest realizowany dzięki nagrodzie przyznanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi w ramach konkursu Koalicje Kultury. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura.

Partnerzy:

Fundacja Ex Litteris Liberta, Gminna Biblioteka Publiczna w Budziszewicach, Szkoła Podstawowa im. Kardynała St. Wyszyńskiego w Budziszewicach oraz Monika Tomczyk i Luiza Łuszcz-Kujawiak.

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Budziszewicach można oglądać wystawę „PasekBook", która przekonuje, że czytanie barokowej literatury, przykładem której są „Pamiętniki” Jana Chryzostoma Paska jest przyjemne i twórcze.

Inspiracją projektu „PasekBook” jest życie i twórczość Jana Chryzostoma Paska. Warto poznać twórcę „Pamiętników”, tym bardziej, że główna ulica Budziszewic nosi imię tego pamiętnikarza, a w pobliskich Węgrzynowicach przebywał Pasek w dzierżawionym przez rodziców majątku.

Wystawa interaktywna „Popatrz/nApisz/uSłysz/przEczytah/dotKnij” została stworzona w formie instalacji, która angażuje różne zmysły. Wykorzystuje ona woluminy oraz przestrzeń biblioteki za pomocą gry i zabawy, dzięki czemu odbiorcy oswajają się z instytucją. Można tu odnaleźć poukrywane w różnych miejscach gry i zadania – warto zajrzeć pod łóżko i do tureckiego namiotu, pisać pamiętnik gęsim piórem albo zrobić kolaż z Paskowych pasków.

Ekspozycja jest wciąż rozwijana przez kolejnych zwiedzających, za pomocą kroniki „Pamiętnik po Pasku”, redagowanej przez uczestników.

W ramach projektu oprócz interaktywnej wystawy odbyła się: sztafeta czytelnicza z wydarzeniami towarzyszącymi oraz nagranie audiobooka.JW

DSCN0372

DSCN0373

DSCN0388

DSCN0392

DSCN0377

DSCN0385

DSCN0386

DSCN0387

DSCN0396