n w    w w w w

Drukuj Email

Być policjantem, chociaż przez chwilę

spotkanie_z_policjantem_11Kto z nas nie marzył, by zostać w przyszłości policjantem? Zawód ten od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, które bardzo chętnie oglądają bajki i filmy z udziałem mundurowych bohaterów. Jest jednak wielka różnica pomiędzy obserwowaniem fikcyjnego świata pojawiającego się na szklanym ekranie a przeżyciem tych emocji osobiście. Dlatego też dzieci chętnie próbują urzeczywistnić swoje marzenia podczas podwórkowych zabaw; plastikowe pistolety i kajdanki nie przeszkadzają naszym pociechom doskonale się bawić. Żaden jednak program telewizyjny czy zabawa nie dostarczy takich wartości edukacyjnych i wrażeń, co spotkanie z prawdziwym policjantem.spotkanie_z_policjantem_2spotkanie_z_policjantem_6

Panie z Kolektywu Kobiet Przedsiębiorczych z Węgrzynowic w ramach realizowanego Programu Integracji Społecznej będącego częścią PPWOW zaprosiły pracowników Komisariatu Policji w Rokicinach. We wtorek, 28 kwietnia o godz. 16.00 dzielnicowy sierżant Dariusz Błoch i starszy posterunkowy Anna Masur w Świetlicy Wiejskiej w Węgrzynowicach przeprowadzili z dziećmi rozmowy o bezpiecznym poruszaniu się po drogach.

 

Młodzi słuchacze, którzy licznie przybyli na spotkanie, wykazali się bardzo dobrą znajomością przepisów drogowych, bowiem na większość zadawanych pytań udzielali prawidłowych odpowiedzi. Nie mieli oni najmniejszych problemów z ustaleniem koloru światła, które uprawnia pieszych do bezpiecznego przejścia przez ulicę i z łatwością umieli odpowiedzieć, jak oznaczone są miejsca na jezdni, służące pieszym do przechodzenia na drugą stronę ulicy. Przybyli goście uświadomili również młodych uczestników spotkania o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą wpuszczanie obcych osób do domu a także zwrócili uwagę na fakt, że nie każdy miły dla nich człowiek jest przyjacielem ich rodziców nawet, gdy deklaruje swoje dobre zamiary. Dzieci uważnie słuchały gości, którzy doradzali jak rozsądnie korzystać z Internetu, by nie stał się on dla nich źródłem zagrożenia. Młodzi słuchacze byli bardzo aktywni, nie tylko chętnie podnosili ręce, zgłaszając się do odpowiedzi, ale również zadawali własne pytania:,, Jak można zostać policjantem?",, Na czym polega jego praca?",,Co grozi za szybką jazdę?".
spotkanie_z_policjantem_1
Spotkanie uatrakcyjniły rekwizyty, które dzieci bardzo chętnie oglądały. Nie tylko chłopcy przymierzali czapkę policyjną, dziewczynki również cierpliwie czekały na swoją kolej. Również dużym zainteresowaniem cieszyły się kajdanki i pałka policyjna. Jednak największe wrażenie wywarł na dzieciach pistolet, którego, co prawda, nie mogły dotknąć, ale miały okazję zobaczyć jak wygląda prawdziwa broń.

Spotkanie z przedstawicielami Komisariatu Policji dostarczyło dzieciom niemałych emocji. Młodzi uczestnicy spotkania z zaangażowaniem dyskutowali na tematy poruszane przez gości i z zaciekawieniem oglądali przyniesione przez nich przedmioty, stanowiące elementy ich służbowego wyposażenia. Nasze pociechy mogły również posłuchać sygnału pochodzącego z policyjnego radiowozu, który był tak donośny, że co niektórzy musieli zasłonić sobie uszy. Spotkanie z niecodziennymi gośćmi zostało uwiecznione na wspólnym zdjęciu pamiątkowym. Dzieci były zachwycone wizytą policjantów i dlatego zaproponowały kolejne spotkanie.

spotkanie_z_policjantem_3spotkanie_z_policjantem_5spotkanie_z_policjantem_4spotkanie_z_policjantem_13spotkanie_z_policjantem_11
Wspólne pamiątkowe zdjęcie