n w    w w w w

Drukuj Email

Szlakiem dinozaurów

zdjecie20W dniu 25 czerwca 2009r.  panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich „Mierznianki" zorganizowały w ramach Programu Integracji Społecznej wycieczkę do Parku Jurajsko-Botanicznego „DINOPARK" w Kołacinku. Zabrały ze sobą dzieci i młodzież z Mierzna oraz okolicznych miejscowości. Panie często zapracowane mają bowiem na co dzień mało czasu dla swoich pociech i dlatego postanowiły zorganizować ten wyjazd, by chociaż w tym jednym dniu móc spełnić kilka drobnych pragnień maluchów. A w „DINOPARKU" działo się wiele... przede wszystkim można było zobaczyć naturalnej wielkości dinozaury wkomponowane w pięknie ukształtowany teren. Wśród nich między innymi: Triceratopsa, Stegozaura, Dimetrodona, Dilophosaurusa.


zdjecie15


Będąc w centrum edukacyjnym dzieci z uśmiechem na twarzy, a młodzież z niedowierzaniem poznawały życie dinozaurów. Wyświetlane projekcje multimedialne, filmy popularno - naukowe o życiu na ziemi przed wieloma milionami lat, gry i zabawy plastyczne przybliżały wygląd i zwyczaje gadów prehistorycznych.

zdjecie4zdjecie7

Po zajęciach teoretycznych uczestnicy wycieczki wyruszyli w plener by na własne oczy zobaczyć ogromne sylwetki dinozaurów. W towarzystwie przewodnika zainteresowani, zarówno ci młodsi jak i starsi mogli dowiedzieć się czym dany gad się żywił i w jaki sposób zdobywał swoje pożywienie.

zdjecie9

Poza tym na terenie „DINOPARKU" znajduje się specjalne stanowisko archeologiczne. Dzieci mogły tam prowadzić samodzielne wykopaliska i odkopać np. szkielet dinozaura. Na pamiątkę maluchy mogły nawet zabrać znalezione skamieniałości. Mogły także wyrobić monetę. Co niektórzy otrzymali dyplomy poszukiwaczy złota.

zdjecie3

Następnie wszyscy podziwiali park botaniczny, gdzie znajdują się rzadko spotykane okazy roślinne, takie jak na przykład: Jesiony Wyniosłe, Modrzew Europejski, Surmię Wigoniową czy Skrzydłorzecha.


zdjecie10zdjecie11

Na koniec wycieczkowicze zawitali do Muzeum Skamieniałości. Poznali tam wiele zjawisk mających miejsce wiele milionów lat wstecz. Można było także zapoznać się z fauną i florą prehistorycznych czasów. Uczestnicy podziwiali tu także unikatowe i jedyne w swoim rodzaju okazy skamielin.

zdjecie8

zdjecie16

Panie z SKW „Mierznianki" były bardzo zadowolone, że podjęły się organizacji tego wyjazdu i uznały wycieczkę do „DINOPARKU" za bardzo udaną. Są również wdzięczne programowi Integracji Społecznej za sfinansowanie wyjazdu.

zdjecie18zdjecie21zdjecie19zdjecie22zdjecie23zdjecie5zdjecie1zdjecie2