n w    w w w w

Drukuj Email
Kapusty kiszenie nasze przeznaczenie

zdjecie_1Jest w Powiecie zwyczaj taki,
że tradycje się szanuje.
W każdej Gminie coś się dzieje
no, a u nas się szatkuje ...

tymi słowami Martyna Koziarska i Monika Skorzycka
7 listopada b.r
. rozpoczęły III Powiatowy Konkurs Kiszenia Kapusty w Budziszewicach. Panie już na samym początku zapewniły, że kapusty nie zabraknie dla nikogo oraz, że kiszeniu towarzyszyć będzie wiele atrakcji i emocji. I tak też było...
Gości powitali gospodarze imprezy Wójt Gminy Budziszewice Marian Holak i Starosta Powiatu Tomaszowskiego Piotr Kagankiewicz. Zwrócili oni uwagę na to, iż spotkania, które odbywają się w poszczególnych gminach naszego powiatu są nie tylko okazją do wspólnej zabawy, ale przede wszystkim przyczyniają się do podtrzymywania tradycji ludowych, pozwalają przekazywać je z pokolenia na pokolenie. Przy tym integrują mieszkańców naszego regionu.

gosciegoscie_1

Po oficjalnym powitaniu na scenę zaproszono uczniów Zespołu Szkół w Budziszewicach. Prezentując program artystyczny przygotowany pod kierunkiem wychowawców: Anny Stemplewskiej i Joanny Bryks blisko godzinę umilali oni czas zebranym. Przy tym umiejętności swoje zaprezentował także nauczyciel muzyki Maciej Goździela.


wystpy_zs_1wystpy_zs_2

Przy dowcipach, oczywiście o kapuście, opowiadanych przez osoby prowadzące czas płynął nieubłaganie...

Nadszedł wreszcie moment, na który wszyscy czekali z niecierpliwością. Za chwilę bowiem okazać się miało, kto w tym roku zostanie ,, kapuścianym" mistrzem.
Nad przebiegiem konkursu czuwała Komisja Konkursowa w składzie:
- Starosta Powiatu Tomaszowskiego - Piotr Kagankiewicz
- Wójt Gminy Budziszewice - Marian Holak
- Przewodnicząca Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich w Budziszewicach - Anna Ślusarczyk

komisja_konkursowakomisja_2

W konkursie udział wzięły trzyosobowe reprezentacje dziewięciu Gmin naszego Powiatu. Z niewiadomych powodów na Konkurs nie dotarła bowiem reprezentacja Gminy Ujazd.

gmina_7gmina_4kkp_z_wgrzynowicgmina_6gmina_8gmina_9

Konkurs polegał na poszatkowaniu trzech główek kapusty, starciu marchwi i wymieszaniu jej z pokrojoną kapustą. Kapustę poszatkować należało jak najdrobniej, w jak najkrótszym czasie.

Ocenie podlegał bowiem czas szatkowania oraz wygląd estetyczny pokrojonej kapusty. Ponadto Komisja oceniała pomysłowość, oryginalność i ogólne wrażenie artystyczne poszczególnych reprezentacji a także hasło reklamujące drużynę.

A przyznać trzeba, że pomysłów nie brakowało. Np. Gmina Inowłódz mając ze sobą kapuścianą głowę twierdziła, że: ,,Tu kapusta złotousta dumnie się rozpiera, zjechała do Budziszewic szukać kawalera" .
Na czasie okazało się również hasło drużyny rzeczyckiej, która wykrzykiwała, że „Gdy kapustę ukisimy, grypę kwasem wygonimy".


hasogmina_10

Rozpoczęto wyścig krojenia. W zastraszającym tempie krojono wszystko co popadło, łącznie z palcami...

zdjecie_100rokicinyinowdzreprezentacjareprezentacja_rgmina_12

Naszą gminę reprezentowały panie z Kolektywu Kobiet Przedsiębiorczych z Węgrzynowic w składzie: ( od lewej) Sylwia Trzonek, Jadwiga Szczurowska, Teresa Miedzińska. Paniom na szczęście udało się zachować wszystkie palce w całości.

wgrzynowice_1gmina_14

Po zakończeniu szatkowania i dokonaniu oceny przez komisję konkursową przystąpiono do deptania.
Zadania tego podjął się, podobnie jak w roku ubiegłym, Marcin Pawelec.


beczkam._pawelec_1

Mając wprawę, ku uciesze młodych dziewcząt, robił to jak należy, mało z beczki nie wypadł...

gminydeptanie_1deptanie_2kapusta_w_beczce

Kapusta już w beczce spokojnie sobie kiśnie...
Nadszedł zatem czas ogłoszenia werdyktu.
I miejsce zajęło koło Gospodyń Wiejskich z Rzeczycy. I mimo, że kapustę zszatkowali jednocześnie z Gminą Lubochnia, nikogo to nie zaskoczyło. Reprezentacja z Rzeczycy oryginalnym wyglądem przesądziła bowiem o swojej wygranej. Dwaj panowie w fartuchach i chusteczkach wyglądali naprawdę zabawnie, a trzeba przyznać, że i uroku dodawała im towarzyszka, która swoim uśmiechem zarażała wszystkich obecnych.


rzeczycanagrody

Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrody zakupione przez Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim.

Po ciężkiej pracy zaproszono gości na poczęstunek. Serwowano, rzecz jasna, potrawy z kapusty i tak jak zapewniano, kapusty nie zabrakło dla nikogo. Smakowite aromaty zachęcały do skosztowania.

Po degustacji potraw, i nie tylko, rozległy się dźwięki muzyki, która porwała większość gości do tańca. Niektórzy, jak twierdzili, robili to z troski o swoje figury, a inni po prostu dlatego, że lubią.

Wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniach uroczystości składamy serdeczne podziękowania.