n w    w w w w

Drukuj Email

,, II Powiatowy Konkurs Kiszenia Kapusty w Budziszewicach"

         To uroczystość, której organizatorami są: Urząd Gminy w Budziszewicach Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim oraz  koła gospodyń  wiejskich z terenu gminy Budziszewice.
W sobotę 22 listopada w sali gimnastycznej Zespołu Szkół  odbył się w Budziszewicach II Powiatowy Konkurs Kiszenia Kapusty w Budziszewicach.

gospodynieGminę Budziszewice reprezentowały panie ze ,,Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich ,,Mierznianki” w składzie: (od lewej: Bożena Kotynia, Urszula Kowalska, Barbara Kryczka). Panie okazały się bezkonkurencyjne. Zajęły pierwsze miejsce, równolegle z reprezentacją z gminy Będków.
Warto przypomnieć, że nasza panie powtórzyły swój sukces. W  ubiegłym roku bowiem także były najszybsze.Reprezentacja naszej gminy ma więc wprawę w szatkowaniu kapusty. Już teraz panie zapewniły, że w przyszłym roku również nie pozwolą odebrać sobie honorowego miejsca.

potrawyZanim jednak rozpoczęła się uroczystość trwały kilkudniowe przygotowania. Wszystkie potrawy przygotowane zostały przez Koła  Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Budziszewice. Chrupiące pierożki z kapustą i grzybami, ,,odlotowe” gołąbki, bigosik, rumiane kotleciki oraz wykwintne wypieki to tylko niektóre z rarytasów serwowanych przez nasze panie. Wszystko smaczne, pachnące, aż ślinka ciekła.


Na sali do samego końca panowało wielkie poruszenie. Już tylko dwie godziny do przyjazdu gości, a tyle jeszcze do zrobienia…

 

stolPierwsi goście już są.

Po uroczystym powitaniu dokonanym przez Wójta Gminy Mariana Holaka oraz Starostę Powiatu Tomaszowskiego Piotra Kagankiewicza na scenie zaprezentowali się członkowie koła teatralnego  Zespołu Szkół w Budziszewicach. Przedstawili  obrzęd kiszenia kapusty. Program przygotowany został pod kierunkiem p. Joanny  Bryks - nauczycielki ZS w Budziszewicach.

krojenieludzie

I wreszcie chwila na którą wszyscy czekali.  

Umiejętności swoje w błyskawicznym krojeniu kapusty zaprezentowały trzyosobowe reprezentacje z wszystkich gmin Powiatu Tomaszowskiego.

kucharze

Najwięcej emocji wzbudziła reprezentacja Kół Gospodyń Wiejskich z Rzeczycy. Ku zdumieniu wszystkich koło to reprezentowało trzech panów wystrojonych w białe chustki, kolorowe kamizelki i obszywane koronką fartuchy. Trzeba przyznać, że szatkowanie kapusty nie sprawiało im trudności. Widać było, że panowie robią to nie po raz pierwszy. Przed komisą konkursową stanęło nie lada wyzwanie.

starosta

 

 

Wójt Gminy Budziszewice Marian Holak, Starosta Powiatu Tomaszowskiego Piotr Kagankiewicz, przewodnicząca GKGW w Budziszewicach Anna Ślusarczyk oraz przedstawicielka starostwa Marta Wawrzyńczyk bacznie obserwowali zmagania uczestników oraz pilnowali, aby nikt nie łamał regulaminu. Ocenić reprezentacje, biorąc pod uwagę takie kryteria jak czas krojenia, jakość wykonania oraz ilość odpadów nie było łatwo.
Po długich naradach jednogłośnie przyznano dwa I miejsca oraz osiem drugich.

   Kapusta zszatkowana. Teraz kolej na deptanie…

szatkowanieludzie1

W tym roku podjął się tego młody gospodarz z terenu gminy Marcin Pawelec. Trzeba przyznać, że sprawnie podskakiwał w beczce, aż panie nie nadążały kapusty sypać. A żeby szybciej  sok z kapusty leciał, chwycił  pannę, która stała w pobliżu i trzymając ją na rękach  w rytm muzyki kapustę deptał. Ci, którzy do beczki dopchnąć się nie mogli do tańca ruszyli i przy ogólnej zabawie kapustę ukiszono.

Teraz wreszcie zaproszono na poczęstunek. Wiejski bigosik zachęcał zapachem, kusiły  pierożki z chrupiącymi skwareczkami, wykwintnym ciastom nie można było  się oprzeć. Różnorodność unoszących się nad głowami gości aromatów ludzie2przyciągały stojących w drugim końcu sali.


Goście najedzeni, czas więc rozpocząć zabawę… Panowie proszą panie do tańca, cała sala porusza się w rytm muzyki zespołu ,, Konwój”.

I już niestety koniec … Jak trudno było się rozstać .

A ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem ... m.p.