n w    w w w w

Drukuj Email

Kapusta króluje …

kapusta37może nie wszędzie, ale z całą pewnością w naszej gminie. I nie ma w tym żadnej przesady. Mógł o tym przekonać się każdy, kto przybył na V Powiatowy Konkurs Kiszenia Kapusty, który odbył się 26 października 2012 r. w Budziszewicach. Już po raz piąty, albo dopiero po raz piąty. Zależy czy brać pod uwagę szybko mijający czas, czy inne powiatowe konkursy, które szczycą się o wiele dłuższą tradycją. Niemniej jednak podsumowując konkursy kiszenia kapusty, najkrócej można by opowiedzieć o nich tak: Szatkowali, deptali, przy tym łyknęli i zaśpiewali, a na koniec ukisili. Przez te minione lata podczas konkursów o zaletach kapusty opowiedzieliśmy chyba już wszystko. Wychwaliliśmy jej wszelkie walory zarówno smakowe jak i zdrowotne.

 


Tym razem było troszkę inaczej. ,,Wielka pieśń o kapuście” W. Chotomskiej w pełni oddała fascynację kapustą.

Kapusta, kapusta, to coś w naszym guście -      
marzymy po nocach o słodkiej kapuście.
O liściach, o głąbie, o liściach, o głąbie
i jak tę kapustę ze smakiem się rąbie.

Jak w liście kapusty zagłębia się ząb
i wgryza się, wgryza i wgryza się w głąb!
Budzimy się rano, wstajemy przed szóstą,
biegniemy na pole, na pole z kapustą.

Kapusta nam pachnie jak róże na klombie
i już tę kapustę ze smakiem się rąbie.
Już w liściach kapusty zagłębia się ząb
i wgryza się, wgryza i wgryza się w głąb.

Czerwona kapusta, zielona kapusta,
gdy widzisz kapustę, to niebo masz w ustach.
Bo słodycz jest w liściach i słodycz jest w głąbie,
więc słodką kapustę ze smakiem się rąbie.

W kapustę, w kapustę zagłębia się ząb
i wgryza się, wgryza i wgryza się w głąb.


Gości powitali Wójt Gminy Budziszewice Marian Holak i Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego Sławomir Szewczyk.

kapusta_222kapusta_888

kapusta_6060papusta_6060

Następnie wszystkich w czasy dzieciństwa, w świat baśni i bajek przenieśli uczniowie Szkoły Podstawowej w Budziszewicach – członkowie Koła Teatralnego ,,TRAGOS”, którzy zaprezentowali się w inscenizacji ,,Bajka kołowrotka”. Przedstawienie wywarło na widowni duże wrażenie, bowiem młodzi aktorzy przejęci rolą zaprezentowali wysoki poziom umiejętności.

kapuusta_26kapusta__007

Z czasów dzieciństwa w świat dorosłych publiczność przeniosły Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Kreatywnych SZYK. Zabawnie przedstawione poszukiwanie żony nagrodzono gromkimi brawami. Oklaski były jak najbardziej zasłużone. Zabawne teksty i oryginalna charakteryzacja zmuszały bowiem do śmiechu nawet tych najbardziej poważnych gości.

kapusta38kapusta_0

Po części artystycznej nastąpił punkt kulminacyjny wieczoru. Reprezentacje wszystkich gmin powiatu tomaszowskiego zajęły miejsca. Rozpoczęto szatkowanie kapusty. Nad przebiegiem konkursu czuwała Komisja Konkursowa w składzie: Wójt Gminy Marian Holak, Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego Sławomir Szewczyk, Prezes Akademii Inicjatyw Społecznych w Łodzi Krystyna Fuerst oraz gość specjalny z Gminy Rozprza, pow. piotrkowski - gdzie też urządzają kiszenie kapusty - Pani Elżbieta Piątek.

kapusta12

W konkursie udział wzięły trzyosobowe reprezentacje poszczególnych gmin naszego powiatu. Konkurs polegał na poszatkowaniu trzech główek kapusty, starciu marchwi i wymieszaniu jej z poszatkowaną kapustą. Kapustę należało pokroić jak najdrobniej, w jak najkrótszym czasie. Na ogólną ocenę składały się czas szatkowania oraz wygląd estetyczny pokrojonej kapusty. Ponadto komisja oceniała wygląd reprezentacji tj. pomysłowość, oryginalność i ogólne wrażenie artystyczne oraz hasło reklamujące drużynę, które przedstawiane było kolejno przez każdą reprezentację, tuż przed przystąpieniem do szatkowania.

kapusta34kapusta30

kapusta_1002kapusta_1001

W czasie, kiedy Komisja Konkursowa debatowała nad wydaniem werdyktu przystąpiono do deptania kapusty. Kapustę udeptano. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że w tym roku po raz pierwszy kapustę deptała dziewczyna. I to jaka! Oczywiście młoda i ładna, ale uwaga wszystkich skupiła się na długich nogach i jeszcze dłuższym warkoczu, nie wspominając już o oryginalnej bieliźnie.

kapusta_00100kapusta_111

I chociaż początkowo wszyscy mieli wątpliwości czy taka szczupła dziewczyna stanie na wysokości zadania to jednak należy stwierdzić, że poradziła sobie świetnie. Co prawda raz wypadłaby z beczki. Pomocny okazał się jednak stojący tuż obok Marcin, który mając kilkuletnie doświadczenie w deptaniu kapusty służył Ilonie radą.

kapusta_107

Zwycięstwo przypadło reprezentacji Gminy Żelechlinek. I nic w tym dziwnego, gdyż paniom osobiście kibicował i nie odstępował ich na krok Wójt Gminy Żelechlinek Bogdan Kaczmarek. Trzeba dodać, że naszyjniki z brukselki i pomysłowo ozdobione czapeczki dodawały paniom uroku.

kapusta35

Pozostałe reprezentacje zajęły II równorzędne miejsce.

kapusta10kapusta7

kapusta_666kapusta19

kapusta3001kaapusta3002

kapusta5kapusta4

kapusta201kapusta3003

Po wręczeniu nagród wszystkich obecnych zaproszono na poczęstunek, gdzie oczywiście królowała kapusta.

999kapusta_777

kapusta_2003kapusta_2002

Wszystkim, którzy brali udział w przygotowanich uroczystości składamy serdeczne podziękowania.