n w    w w w w

KAPUSTA JUŻ KIŚNIE

IMG 8246VII Powiatowy Konkurs Kiszenia Kapusty za nami. Odbył się 7 listopada w gościnnych progach Ochotniczej Straży Pożarnej w Budziszewicach.
Swoją obecnością zaszczycili nas między innymi zaprzyjaźnieni z naszą Gminą Poseł na Sejm RP Pan Dariusz Seliga i Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Pan Artur Bagieński.
Pozostałych gości wymieniać nie będę, a to z uwagi na to, aby kogoś nie pominąć. Wszystkim jednak przy tej okazji dziękujemy za uświetnienie swoją obecnością naszej uroczystości.
Od początku jednak…


DSC 0023

W tym miejscu nie będę się rozwodzić, bo oczywiście gospodarze wieczoru Wójt Gminy Pan Marian Holak i Starosta Powiatu Tomaszowskiego Pan Piotr Kagankiewicz powitali wszystkich obecnych.

DSC 0027

Następnie zaproszono na scenę Przedstawicielki Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych Szyk z Budziszewic.

DSC 0033 

Panie ku uciesze wszystkich pokazały jak trudny jest dla kobiety czas przekwitania. I nie chodzi tu tylko o dolegliwości fizyczne typu zawroty głowy, bezsenność, podwójne widzenie czy te nieszczęsne gorące poty ale, i to jest chyba najgorsze, o brak zrozumienia dla tego stanu przez synów, mężów i kochanków…


DSC 0089


DSC 0102


Po przedstawieniu przyszedł czas na konkurs. Przystąpiły do niego wszystkie gminy naszego powiatu. Ich zadaniem było pokrojenie dwóch główek kapusty w jak najkrótszym czasie, starcie marchwi i wymieszanie wszystkiego.

IMG 8038IMG 8030

Wcześniej jednak reprezentacje przedstawiały swoje „hasła” reklamujące drużyny. Zgodnie z regulaminem mógł to być okrzyk, wiersz, piosenka - liczące maksymalnie 6 wersów. Z zachowaniem tego warunku drużyny miały jednak trochę trudności. Prezentacje okazały się być o wiele dłuższe - ale za to bardzo ciekawe i wesołe… tylko niestety sprzęt nie wytrzymał. Jak na porządną uroczystość przystało nie obeszło się bez wpadki.

DSC 0153


DSC 0157


DSC 0164


DSC 0186


DSC 0194

W tym miejscu muszę jeszcze wspomnieć o naszej drużynie. Reprezentowało nas Stowarzyszenie Kobiet „Nasza Wieś” z Rękawca. Młode gospodynie prezentowały się wyśmienicie. Przyciągały wzrok gości, szczególnie tych w garniturach. Niestety jednak szatkowały troszkę gorzej niż wyglądały. I nie pomógł tu nawet profesjonalny tasak do siekania… nie chciał sam siekać, niestety. Nie udało się też omamić szanownej komisji…

DSC 0250

IMG 8215IMG 8214


DSC 0225


DSC 0227


DSC 0247


DSC 0248


DSC 0262


DSC 0263


DSC 0274


DSC 0281


A nad  przebiegiem rywalizacji czuwała Komisja Konkursowa w składzie: Pani Anna Grabek Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, Pan Tadeusz Cisowski wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego  Związku OSP RP w Łodzi, Pani Anna Susik Kierownik Gminnego Domu Kultury w Żelechlinku, Pan Jacek Zakrzewski Kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Rzeczycy oraz Pani Barbara Wożniak Radna Gminy Budziszewice.

IMG 8167


Po dokonaniu oceny jakości poszatkowanej kapusty nadszedł czas na ubijanie.
Nooo…. i tutaj niespodzianka. Zamiast  deptać jak w latach poprzednich do ubijania użyto drewnianej pałki. Panowie zdejmowali marynarki i aż palili się do pracy.
Jako pierwszy do ubijania przystąpił Wójt Pan Marian Holak, później Wicemarszałek Pan Artur Bagieński.


DSC 0310


DSC 0316


Swoich sił spróbowali także pan Poseł Dariusz Seliga, pan Starosta Piotr Kagankiewicz oraz Przewodniczący Rady Gminy Budziszewice – Piotr Jagiełło.

IMG 8250


DSC 0364


IMG 8252

Ubijanie kapusty zakończyła jednak niewiasta, która pokazała wszystkim jak to robić należy… ubijała, tłukła, szalała, aż pałka drewniana w rękach się grzała…

IMG 8261


DSC 0379

Komisja Konkursowa w tym czasie ustalała werdykt. I sądząc po czasie jaki to zajęło nie było łatwo. W końcu jednak ogłoszono wyniki.
Grand prix Konkursu przypadło Gminie Luchochnia. Pan Starosta musiał jednak dać słowo, że nie miał z tym nic wspólnego.
Pozostałe drużyny sklasyfikowano na pierwszym miejscu.

DSC 0403


DSC 0428


IMG 8335

Po wręczeniu nagród i pamiątkowych dyplomów wszystkich gości zaproszono na poczęstunek i wspólną zabawę.mw.

IMG 8358


IMG 8372

IMG 8368


IMG 8395