n w    w w w w

Drukuj Email
WIZYTA STUDYJNA W NASZEJ GMINIE

IMG_1531Gminy realizujące Program Integracji Społecznej będący częścią PPWOW mogą przeznaczyć część otrzymanych środków na wizyty studyjne, których celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń oraz uzyskanie praktycznych informacji bezpośrednio od osób, które same prowadzą usługi społeczne, zasługujące na uwagę. Gmina Żarnów część swoich środków przeznaczyła na sfinansowanie dwudniowego pobytu na terenie Gminy Budziszewice, który miał miejsce 8 i 9 lipca b. r.
Gości z Gminy Żarnów, wśród których byli m. in. Wójt Maria Morawska, zastępca Wójta Rafał Kozak i panie z Kół Gospodyń Wiejskich, powitał Wójt Gminy Budziszewice Marian Holak, Przewodniczący Rady Gminy Marek Owczarek, ks. Proboszcz Stanisław Kołodziejski, Konsultant Regionalny Programu Integracji Społecznej Krystyna Fuerst, Koordynator Gminny Programu Integracji Społecznej Małgorzata Piwońska, Pracownik ds. Promocji Gminy Małgorzata Wójcik oraz przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. Celem wizyty była możliwość przyjrzenia się z bliska dynamicznie rozwijającej się i sprawnie funkcjonującej Gminie Budziszewice, która została wyróżniona przez Zespół Zarządzający Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich.
  IMG_1467Panie z Żarnowa, które założyły własne stowarzyszenia, chciały zasięgnąć od naszych prężnie działających gospodyń wiedzy, która pomoże im sprawniej działać w lokalnym środowisku.
Po przywitaniu gości wszyscy udali się do kościoła, po czym Żarnowian powitał ks. Proboszcz, który opowiedział bogatą historię tego zabytku. Chwilę później wystąpił chór, który zaprezentował szeroki repertuar pieśni kościelnych. Goście urzeczeni pięknym głosem i zdolnościami muzycznymi artystów słuchali z wielkim zainteresowaniem.
IMG_1476Po zakończeniu części muzycznej, goście przeszli do budynku pawilonu handlowego, gdzie na sali posiedzeń nastąpiło oficjalne powitanie  Jako pierwszy głos zabrał gospodarz terenu Wójt Marian Holak: Serdecznie witam przybyłych gości. Mam nadzieję, że pobyt Państwa będzie upływał w radosnej atmosferze a czas będzie wykorzystany na wzajemnym dzieleniu się doświadczeniami, które będzie można w przyszłości efektywnie wykorzystać. Gmina Budziszewice jest bogata w tradycje historyczne. Od 1973 r. przestała istnieć na mapie gmin. Dopiero w 1991 r. ówczesny rząd przyczynił się do powstania naszej gminy i tak 1 marca 1992 r. powstała jedna z najmłodszych gmin. Nasza gmina jest mała, liczy bowiem 2260 mieszkańców i ma 30 km2powierzchni. Naszym największym kapitałem są ludzie i dlatego to w nich inwestujemy. Warto również wspomnieć, że gdy ogólna liczba uczniów w polskich szkołach spada, to w naszym Zespole Szkół zwiększyła się liczba dzieci o 30% - 40%. Przy niewielkiej liczbie mieszkańców dysponujemy, niestety, małym budżetem, dlatego planując różne inwestycje, pozyskujemy dofinansowanie ze środków unijnych.

IMG_1422W dalszej wypowiedzi Wójt Marian Holak przedstawił pokrótce inwestycje realizowane w ostatnim czasie: Pawilon, w którym jesteśmy został wykupiony od GS w Żelechlinku. Znajdują się tu sklepy, biblioteka, bank i sala posiedzeń Rady Gminy. W tej chwili pawilon jest rozbudowywany z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych. 27 lipca planowane jest oddanie do użytku boiska przy Zespole Szkół. Boisko to będzie miało sztuczną nawierzchnię, bieżnię, skocznię w dal i miejsce do gry w piłkę plażową. Dzięki środkom unijnym można było wybudować Miasteczko Ruchu Drogowego, które zajęło 1 miejsce w woj. łódzkim a przy szkole w Budziszewicach powstał plac zabaw, na którym dzieci mogą bezpiecznie spędzać wolny czas.

IMG_1457W świetlicy w Węrzynowicach trwają prace remontowe. Mamy również Filialną Szkołę Podstawową w Rękawcu, Dom Ludowy w Mierznie wraz z kompleksem sportowo-rekreacyjnym i boisko w Józefowie Starym. Jednak największą inwestycją w historii gminy jest budowa Oczyszczalni ścieków, jedna z najnowocześniejszych w woj. łódzkim, której koszt wynosi      2 600 tys zł.

IMG_1450
Program wizyty ułożony został w ten sposób abyście mogli Państwo obejrzeć omawiane inwestycje. Planujemy również, nawiązanie współpracy ze szkołami w Słowenii, dzięki którym nasza młodzież będzie mogła tam pojechać, poznać język obcy, kulturę i obyczaje tego kraju.

Wójt gminy podkreślił także rolę kobiet w życiu społeczno-kulturalnym gminy: Trzeba pamiętać, że motorem wszystkiego są ludzie. Nie Domy Kultury są najważniejsze, lecz ludzie którzy tam działają. To społeczeństwo decyduje o tym czy jest tam kultura a nie budynki, choć są one oczywiście nie bez znaczenia.
Po wystąpieniu Wójta, głos zabrała Barbara Woźniak przewodnicząca Stowarzyszenia Kobiet „Nasza wieś" z Rękawca. Przywitała zaproszonych gości, po czym przystąpiła do krótkiej prezentacji p.t.,,Rola organizacji kobiecych w ożywieniu życia na wsi". Wszystkie cztery koła realizowały program integracji społecznej. Jedno samodzielnie natomiast trzy w partnerstwie z Zespołem Szkół w Budziszewicach. Kobiety świadczyły usługi dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych mieszkańców gminy. Zaoferowane zajęcia spowodowały, że świetlice wiejskie zaczęły tętnić życiem. Panie w ramach programu ,,Partnerstwo na rzecz ekonomi społecznej" współpracują ze Stowarzyszeniem JA-TY-MY, uzyskując fachowe wsparcie z zakresu pozyskiwania środków finansowych. Ponadto wymieniają się doświadczeniami z innymi stowarzyszeniami funkcjonującymi w powiecie. Przewodnicząca stowarzyszenia wspomniała również, że wiele z planowanych inicjatyw napotkałyby na poważne trudności w realizacji, gdyby nie pomoc ze strony Wójta Mariana Holaka.
Jako następna głos zabrała KR PPWOW Krystyna Fuerst, która przypomniała, iż wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Budziszewice pięknie zaprezentowały się na konferencji w Dąbiu.

IMG_1491O zabranie głosu poproszono Wójta Gminy Żarnów Marię Morawską: PPWOW dał wsiom duże możliwości, możemy realizować swoje marzenia na szczeblach finansowych. Ja miałam okazję już wcześniej poznać Pana Wójta Mariana Holaka podczas spotkania telewizyjnego i jadąc tutaj trochę się przygotowałam, dlatego wiem jak dużo się tu dzieje. Po zrealizowanych i trwających inwestycjach widać, że Pan Wójt jest bardzo gospodarny. Od czasu kiedy Pan jest, gmina rozwija się w szybkim tempie. Gmina Budziszewice jest mała, ale o wielkim sercu i dlatego trzeba wielki pokłon złożyć w stronę Pana Wójta , którego jest to zasługą. Muszę się zgodzić z moim przedmówcą. To prawda, że nie budynek decyduje czy będzie się w nim rozwijać kultura. Cytując słowa piosenki , powiem tak : „To nie sztuka, by wybudować dom, sztuką jest, by miał on duszę". Kończąc wypowiedź, chcę podziękować za zaproszenie i korzystając z okazji, zapraszam do Gminy Żarnów, która także intensywnie się rozwija.
Po części oficjalnej zaproszeni goście udali się na obiad, po czym przeszli do budynku Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie czekał na nich druh Roman Zieliński, który przybliżył historię strażnicy i oprowadził po nowo wyremontowanych salach. Przed budynkiem OSP czekał na przybyłych gości autobus, który zawiózł ich do hotelu w Niewiadowie, by mogli się tam zakwaterować i odpocząć.

IMG_1627W godzinach popołudniowych, wypoczęci Żarnowianie przyjechali ponownie do Budziszewic i zatrzymali się przed szkołą. Zaproszeni do środka przez Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych „Szyk", wysłuchali wykładu prowadzonego przez Annę Ślusarczyk, z którego mogli dowiedzieć się na czym dokładnie polega działalność tego stowarzyszenia, był to również dobry moment na dzielenie się doświadczeniami czy zadawanie pytań.

IMG_1611
Po lodowym poczęstunku, goście udekorowanymi bryczkami zaprzęgniętymi w piękne konie, udali się na teren budowy oczyszczalni ścieków, gdzie mogli zobaczyć trwające prace; po czym pojechali do Mierzna na kolację przygotowaną przez panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich „Mierznianki", podczas której wymieniały się spostrzeżeniami na temat funkcjonowania stowarzyszeń.


IMG_1715Mierznianki opowiedziały o początkach istnienia stowarzyszenia: wspominały pierwsze własnoręcznie uszyte stroje, pierwsze spotkania organizowane dla mieszkańców , które z czasem przybrały rozmiar poważnych inicjatyw gminnych, w ramach PIS zakupiły artykuły gospodarstwa domowego, które wykorzystują, świadcząc usługi na rzecz mieszkańców gminy.IMG_1653IMG_1659

Następnego dnia goście opuściwszy pokoje w hotelu, przyjechali do Węgrzynowic, by zwiedzić posiadłość Jana Chryzostoma Paska. Historię dworku opowiedziała jego właścicielka Marzena Lachowska, oprowadzając gości nie tylko po pięknym parku, ale również pokazując wnętrze domu, w którym niegdyś mieszkał znany pamiętnikarz.

IMG_1779IMG_1845

Po słodkim poczęstunku, Żarnowianie pojechali do Rękawca, gdzie w Domu Strażaka czekały panie ze Stowarzyszenia Kobiet „Nasza wieś". Spotkanie rozpoczęło się od panelu dyskusyjnego nt. ,, Możliwości pozyskania środków na aktywizację lokalnych społeczności" prowadzonego przez Martę Gębarowską – Jarosz Konsultanta Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich „OPUS" i Stowarzyszenia Wsparcie Społeczne „JA-TY-MY". Panie mogły zasięgnąć fachowej wiedzy m. in. jak pozyskać środki finansowe z Programów Unijnych oraz udzielone zostały im praktyczne wskazówki dotyczące przygotowywania projektów.

IMG_1992IMG_1984

Po obiedzie, uczestniczki spotkania brały udział w zajęciach rękodzielniczych prowadzonych przez Aleksandrę Kaczmarek członkinię Stowarzyszenia Kobiet „Nasza wieś", podczas których poznali technikę tworzenia wyrobów z wikliny papierowej, po czym wsiadły w czekający autobus i pojechały do Węgrzynowic, gdzie zostały uroczyście przyjęte przez panie z Kolektywu Kobiet Przedsiębiorczych, które służyły praktycznymi radami i fachową wiedzą z zakresu podejmowanych inicjatyw społecznych.

IMG_2030
W godzinach popołudniowych goście opuścili naszą gminę. Takie spotkania są jak widać bardzo potrzebne, bo nic tak nie rozwija ludzi jak możliwość dzielenia się różnymi doświadczeniami opartymi o wiedzę praktyczną.