n w    w w w w

JUBILEUSZ 50 LECIA POŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO

2010_50_lecie_024 października 2010 roku w udekorowanej sali konferencyjnej mieszczącej się przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Budziszewicach zorganizowano uroczystość dla dziewięciu par małżeńskich z terenu gminy Budziszewice świętujących Złote Gody, czyli jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Wspólnie z gośćmi świętowali ich najbliżsi: dzieci, wnuki, którzy przybyli na niecodzienne spotkanie.
 

 

Tegorocznymi Jubilatami 50-lecia pożycia małżeńskiego byli:

  1. Józefa i Józef Antczak,
  2. Krystyna i Sławomir Jędrzejczyk,
  3. Maryla i Ryszard Kowalczyk,
  4. Stanisława i Jan Miedzińscy,
  5. Zofia i Ryszard Mikinka,
  6. Krystyna i Jan Owczarek,
  7. Stanisława i Ryszard Reszka,
  8. Halina i Włodzimierz Teysler,
  9. Irena i Józef Walczak

2010_50_lecie_32010_50_lecie_1

Przybyłe osoby ciepłymi słowami powitał Wójt Gminy Marian Holak,  pełniący jednocześnie funkcję Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Budziszewicach: ,,…serdecznie Państwu gratuluję, że wytrwaliście ze sobą w dobrych , a czasami pewnie złych chwilach, (…)  Jesteście Państwo solą tej ziemi (...) Dzisiejszy świat, zwłaszcza ludzie młodzi potrzebują wzorów do naśladowania, które pokazują, że można razem, wspierając się wzajemnie przeżyć wiele lat”. Na koniec wypowiedzi Wójt Gminy życzył wszystkim Jubilatom dalszego zgodnego i szczęśliwego pożycia małżeńskiego oraz jeszcze długich lat wspólnego życia w szczęściu rodzinnym, zdrowiu i radości.

2010_50_lecie_52010_50_lecie_9

 

W dalszej części uroczystości zaproszone pary zostały odznaczone medalami "Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie" nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent nadaje to odznaczenie tym parom małżeńskim, które przeżyły w jednym, zgodnym i trwałym związku małżeńskim co najmniej 50 lat. Jest to dowód uznania państwa i władz gminy dla trwałości związku małżeńskiego i rodziny. Uroczystej dekoracji dokonał Wójt Marian Holak, któremu towarzyszyły Sekretarz Gminy Alina Jarecka oraz Inspektor ds. stanu cywilnego Małgorzata Piwońska.

 

2010_50_lecie_42010_50_lecie_8

2010_50_lecie_102010_50_lecie_pozycia_20

2010_50_lecie_pozycia_722010_50_lecie_poycia_71

Złoci Jubilaci otrzymali również pamiątkowe dyplomy a  panie bukiety róż. W tak ważnej chwili nie zabrakło gorących życzeń i gratulacji. Po części oficjalnej przedstawiciele Urzędu Gminy, zaproszeni goście oraz rodziny jubilatów wzniosły toast, po czym wszyscy skosztowali tortu przygotowanego specjalnie na tę okazję. Całość uświetniła muzyka płynąca z gramofonu, która wprowadzała w klimat dawnych lat. W tle słychać było niezapomniane przeboje Ireny Santor, Anny Jantar,  Ireny Jarockiej i Mieczysława Fogga.

2010_50_lecie_122010_50_lecie_13

W imieniu Jubilatów głos zabrał pan Włodzimierz Teysler, który na ręce Wójta Gminy złożył podziękowanie za zaproszenie oraz za to, że ,, starsi ludzie czują się jeszcze potrzebni”.

W końcowej części uroczystości zaproszeni goście wspominali wspólnie spędzone ze sobą chwile, w których było miejsce zarówno na smutek  jak i  radość.

2010_50_lecie_62010_50_lecie_11

 

W czasie przyjęcia pytaliśmy solenizantów o złoty środek na długie i szczęśliwe pożycie małżeńskie. Jeden wydał nam się uniwersalny: ,,Życie nie oszczędza człowieka, stawia wiele przeszkód, lecz we dwoje łatwiej jest je pokonać, gdy darzą się ludzie wzajemnym zrozumieniem”.

2010_50_lecie_14

 

To kolejne już spotkanie małżeńskich Jubilatów potwierdziło potrzebę organizowania takich uroczystości. Dyskretnie wycierane łzy spływające po policzkach  zaproszonych gości, drżące ze wzruszenia ręce i uśmiech na twarzach były najlepszym przejawem wdzięczności za tę przygotowaną uroczystość. Niejednokrotnie padały również słowa rozrzewnienia: ,,To miłe, że ktoś o nas  pamięta.. Przyjechaliśmy dzięki wnuczkowi, to on nas namówił".

 

Małżeństwom odznaczonym Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie raz jeszcze składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i szczęścia na dalsze lata. MP