n w    w w w w

Drukuj Email
BEZPIECZNA SZKOŁA

W 2009 roku Gmina Budziszewice kontynuowała realizację rozpoczętego w 2007 roku programu ,, Bezpieczny Powiat". Do realizacji programu włączony został Zespół Szkół w Budziszewicach oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Budziszewic.
W Zespole Szkół w Budziszewicach w 2009 r. odbywały się prelekcje, inscenizacje, konkursy, spotkania z przedstawicielami służb bezpieczeństwa, odbywały się pogadanki na temat bezpieczeństwa w szkole podstawowej i gimnazjum, w oddziale przedszkolnym i punkcie przedszkolnym, przeprowadzono akcję plakietek odblaskowych - „Kto wpada w oczy nie wpada pod koła". Uczniowie poznali zasady ruchu drogowego i mieli możliwość zdawania egzaminów na kartę rowerową i motorowerową. W każdej klasie wychowawcy przeprowadzili zajęcia „Bezpiecznie spędzam ferie zimowe i wakacje letnie".

Odbyło się wiele konkursów z zakresu tematyki bezpiecznej szkoły:
- konkurs na plakat „Bezpiecznie się bawię",
- konkurs plastyczny „Dbam o swoje bezpieczeństwo",
- konkurs wiedzy „Żyjmy zdrowo i bezpiecznie",
- konkurs plastyczny „Bezpieczna droga do przedszkola/szkoły",
- konkurs przedszkolny "Zdrowy i bezpieczny przedszkolak",
- konkurs plastyczny „Jak wyobrażam sobie w przyszłości bezpieczne podróże wakacyjne", oraz całoroczna akcja dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej „Medal złotego świetlika", promująca wzorową postawę zachowania i realizację obowiązku szkolnego.
Przeprowadzono lekcje na temat sekt, przygotowano cykl przedstawień teatralnych dotyczących tematyki bezpieczeństwa, miało miejsce spotkanie z policjantem oraz zajęcia na temat, jak postępować w kontaktach z nieznajomymi, jak radzić sobie z zagrożeniami ze strony dorosłych. Uczniowie poznali zasady ewakuacji w obliczu zagrożeń pożarowych, terrorystycznych, pokaz ratownictwa medycznego. Uczniowie szkoły podstawowej zostali przeszkoleni z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, a szkoła pozyskała materiały (książki i fantomy) do szkolenia z pierwszej pomocy z WOŚP, zaś nauczyciele zostali przeszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w szkole zainstalowano monitoring wizyjny.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa zakupiono nowe niskie regały oraz krzesła i stoliki dla klasy pierwszej szkoły podstawowej, wykładzinę dywanową, wyremontowano najbardziej zniszczone podłogi parkietowe i położono wykładzinę zmywalną na korytarzu szkolnym na parterze.

Szczególnie korzystne zmiany zaszły w otoczeniu szkoły: powstało Miasteczko Ruchu Drogowego z bezpiecznymi stojakami do parkowania rowerów, Plac Zabaw dla Dzieci, utwardzono kostką teren przed szkołą oraz zamontowano estetyczne i bezpieczne ławki.
Na bieżąco, poprzez obserwację, rozmowy z nauczycielami, uczniami i rodzicami oraz przegląd dokumentacji szkolnej monitorowane było przestrzeganie szkolnych procedur. Wszyscy pracownicy szkoły natychmiastowo reagowali na przejawy niepożądanych zachowań uczniów, informowali o nich wychowawców, pedagoga szkolnego, dyrektora szkoły. O problemach na bieżąco informowani byli rodzice, zarówno agresorów, jak i ofiar. Z uczniami przeprowadzano rozmowy, zajęcia o charakterze wychowawczym, wyciągano konsekwencje zgodnie ze Statutem Szkoły. W przypadku uczniów nierealizujących obowiązku szkolnego stosowano lub wszczynano procedury dotyczące uczniów uchylających się od realizacji obowiązku szkolnego. Kurator sądowy Barbara Duzik z Sądu Rejonowego w Tomaszowie Maz. przeprowadziła dla rodziców pogadankę nt. bezpieczeństwa w szkole oraz poza nią, jak również odpowiedzialności karnej nieletnich. Z okazji obchodów Dnia Praw Dziecka uczniowie przygotowali inscenizację pt. „Mam swoje prawa i mówię o nich głośno".
Uczniowie na bieżąco mieli możliwość korzystania z dostępnych u pedagoga materiałów informacyjnych, zaś nauczyciele z gotowych scenariuszy zajęć wychowawczych dla uczniów i na spotkania z rodzicami. Nauczyciele mogli zgłaszać potrzeby w zakresie szkoleń dla uczniów i rodziców, w zależności od potrzeb.

Dla młodzieży gimnazjalnej w 2009 r. odbyły się spotkania:
a) z doradcą zawodowym Katarzyną Kołodziej z Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Maz. na temat: „Pomoc uczniom w prawidłowym wyborze zawodu oraz dalszego kierunku kształcenia" (luty),
b) doradca zawodowy Katarzyna Kuander z Mobilnego Centrum Kształcenia Informacji w Piotrkowie Tryb. zapoznała młodzież z aktualną sytuacją na rynku pracy (luty),
c) dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Tomaszowie Maz. Marcin Małek przeprowadził z uczniami klasy trzeciej testy predyspozycji zawodowych (marzec),
d) kurator sądowy Barbara Duzik zapoznała gimnazjalistów z odpowiedzialnością karną nieletnich,
e) psycholog Sławomir Grzegorek z Centrum Psychologicznego z Łodzi przeprowadził zajęcia nt. poprawnej komunikacji między rówieśnikami oraz przeciwdziałaniu używkom.

Szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu „Szkoła bez przemocy". W ramach realizacji zdań wynikających z programu odbył się w maju Szkolny Dzień Bez Przemocy pod hasłem „Uczeń mający możliwość odreagowania napięć i osiągnięcia sukcesu nie jest agresywny",
Również nauczyciele poszerzali swoją wiedzę w zakresie bezpieczeństwa i rozwiązywania problemów wychowawczych. Temu zagadnieniu poświęcone były szkoleniowe rady pedagogiczne: - „ Jak rozwiązywać kluczowe problemy wychowawcze szkoły". - „Jak konstruktywnie współpracować z rodzicami". Na bieżąco, zgodnie z rozpoznanymi potrzebami, kierowano rodziców do instytucji i organizacji działających na rzecz dziecka. W tym zakresie współpracowano z kuratorami sądowymi, policją i sądem rodzinnym i nieletnich. Uczniowie, rodzice i nauczyciele mieli możliwość korzystania na bieżąco z pomocy pedagoga szkolnego.

W zakresie opieki na dzieckiem i pomocy materialnej szkoła współpracowała również z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Budziszewicach i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Koluszkach. W roku szkolnym 2008/2009 90 uczniów korzystało z obiadów opłacanych przez GOPS Budziszewice i MOPS Koluszki, uczniowie otrzymali świąteczne paczki żywnościowe z GOPS-u oraz ze środków pozyskanych ze sprzedaży stroików i kart świątecznych w Kościele.
W trakcie realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem i promujących zdrowie Zespół Szkół w Budziszewicach nawiązał współpracę z wieloma instytucjami, m.in. z Policją w Rokicinach i Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim, Poradnią Rodzinną w Budziszewicach, Ochotniczą Strażą Pożarną w Budziszewicach, Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Tomaszowie Maz., Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Budziszewicach, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Koluszkach, Zespołem Kuratorów Rodzinnych w Tomaszowie Maz., Centrum Psychologicznym w Łodzi, Mobilnym Centrum Kształcenia Informacji w Piotrkowie Trybunalskim, Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Tomaszowie Maz. oraz doradcą zawodowym z Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Maz.

W realizację programu włączona została także Ochotnicza Straż Pożarna z Budziszewic, która 24 maja 2009 roku zorganizowała Pokaz Umiejętności Strażackich podczas którego odbyła się pogadanka na temat niebezpieczeństw prowadzących do powstania zagrożeń pożarowych oraz sposobu zachowania się w przypadku powstania sytuacji niebezpiecznych. Młodzi uczestnicy spotkania zapoznani zostali z numerami alarmowymi, poprzez zabawę najmłodsi poznali numer 112 i jego przydatność.
W okresie wakacji w świetlicach wiejskich odbywały się zajęcia dla dzieci i młodzieży, a także dorosłych propagujące ciekawy i bezpieczny sposób spędzania wolnego czasu. Uczestnicy poprzez zabawę zdobyli nowe umiejętności, nauczyli się jak bezpiecznie korzystać ze sprzętu AGD oraz jak postępować aby nie stwarzać zagrożeń. Poprzez spotkania z policjantami najmłodsi poznali zasady poruszania się w ruchu drogowym: zostali zapoznani z podstawowymi znakami drogowymi.
W celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu kołowym oraz bezpieczeństwa pieszych w 2009 roku wyremontowano na terenie gminy 3235 m dróg oraz 430 m chodnika. Przy Urzędzie Gminy w Budziszewicach wybudowano duży parking umożliwiający bezpieczne parkowanie, przy Ośrodku Zdrowia utwardzono teren oraz wybudowano chodnik.